שאלה: א-לוהים
האם אלוהים יכול לברוא אבן שהוא לא יכול להרים?
תשובה:
בקצרה: כן. והוא גם יכול להרים אותה. באריכות: השאלה היא תרגיל לוגי. הוא דומה לשאלה: האם אלוקים יכול לברוא תפוח שהוא גם לא תפוח. והציניקנים שביניינו מצפים לשמוע את התשובה `הוא לא יכול` - ואז לחגוג את זה שאלוקים לא יכול לעשות משהו (אפילו שביקשנו משהו שנוגד את ההגיון). ולמרבה ההפתעה - אלוקים לא מוגבל בגבולות אנושיים. והוא יכול לברוא אפילו תפוח שהוא תפוז - וגם אבן שהוא לא יכול להרים. והוא כל כך לא מוגבל בגבולות הלוגיקה האנושית - שהוא גם יכול להרים אותה. ממש באריכות: תבוא. אני מחכה לך בצפת 2 תל אביב (רק תוודא שאני שם לפני שאתה מגיע...). חורף חם ונעים, הרב אסף טבצ`ניק רב קהילת ראש יהודי תל אביב.

שאלה: שמות
שלום כבוד הרב, איזה שם עדיף לבן: ישי, איתן, יואב? תודה
תשובה:
שלום וברכה, עדיף או ישי (שהיה אבי דוד המלך) או איתן (שהוא אחד משמותיו של אברהם אבינו כפי שכתוב בתהילים `איתן האזרחי`) והעיקר לזכור תמיד שהחשיבות הגדולה היא בחינוך הילדים להיות ישרים וטובים. שנה טובה ושיהיה במזל טוב! מישאל רובין.

שאלה: עדה
שלום משפחתי ממוצא מרוקאי (סבי וסבתי עלו משם יחד עם אבי) ובארץ נהגו ללכת לבתי כנסת אשכנזים. ומאז אני זוכר את עצמי אני מתפלל בבית כנסת אשכנזי ובתקופה האחרונה בוערת בי השאלה האם אפשר לחזור להתפלל בנוסח עדות המזרח? ולנהוג את המנהגים.
תשובה:
שלום חננאל, רבות דנו בפוסקים בשאלתך. ככלל, לרוב הדעות - טוב לו לאדם לנהוג במנהג העדה אפילו אם אביו שינה את המנהג. הרב אליעזר מלמד מביא בספרו (פניני הלכה) בשם האר`י הקדוש לגבי שינויי הנוסחים שבין ספרדים ואשכנזים, שקבלה בידינו, שיש ברקיע שנים עשר חלונות כנגד שנים עשר שבטי ישראל, ותפילת כל שבט ושבט עולה דרך שער אחד המיוחד לו, והוא סוד שנים עשר שערים הנזכרים בסוף ספר יחזקאל (שער הכוונות דף נ, ד, מ`א סח, א, מ`ב סח, ד). ישנם מקרים בהם טוב שישאר במנהג אביו (למשל אם יוכל לכוון טוב יותר בתפילה שהתרגל אליה, או אם כך מנהג המקום ועל ידי השארת השינוי יוכל להתפלל במניין) ולכן כדאי שתתייעץ עם רב שמכיר אותך אישית ויוכל לראות את התמונה המלאה ואת כל השיקולים (כולל כיבוד הורים). [להרחבה ראה פניני הלכה - הלכות תפילה, פרק ו הלכה ז - שעונה בדיוק לשאלתך]. בהצלחה רבה וחודש טוב.

שאלה: איזה שם עדיף לבת
שלום כבוד הרב, אני בהריון עם בת, בלילה של יום בו נודע לי שתהיה לי בת חלמתי שם : הבעיה שאני לא זוכרת בבירור אם זה היה אוריין או אוריאן. איזה מבין שני השמות עדיף לתת לבת? תודה.
תשובה: הרב מישאל רובין

שאלה: משמעות השם יפתח בארי ויונתן
שלום כבוד הרב. מה משמעות השמות יפתח, בארי, ויונתן? האם לשלושת השמות משמעות טובה? האם יש בניהם שם שעדיף לקרוא? תודה.
תשובה: הרב מישאל רובין

שאלה: שם לילד
כבוד הרב שלום ברצוני לדעת איזה שם מתאים לילד שנולד בתאריך יט' בשבט תשע"ד ? ואיזה שם מתאים לילד מתוך בחירה שלי. 1. הראל 2.עומרי 3.אלירן 4. שגיא בתודה מראש .
תשובה: הרב מישאל רובין
שלום וברכה, ראשית נברך בברכת מזל טוב! השם הטוב ביותר מבין אלא שהצעתם הוא הראל כשמו של בית המקדש. כל טוב ושבת שלום, מישאל רובין.

שאלה: שם לבן למחר...
שלום הרב. אנחנו מתלבטים בין שני שמות - איתן ויואב. רצינו לדעת איזה שם עדיף לתינוק? תודה.
תשובה: הרב מישאל רובין
שלום וברכה, השם איתן עדיף. כל טוב, מישאל רובין.

שאלה: זוגיות
שלום אני נשואה לאדם עצבני קשה לי עם זה מאוד בזמן מריבות
תשובה: הרב מישאל רובין

שאלה: זוגיות
שלום אני נשואה לאדם עצבני קשה לי עם זה מאוד בזמן מריבות
תשובה: ישראל זעירא

שאלה: זוגיות
שלום אני נשואה לאדם עצבני
תשובה: הרב מישאל רובין

שאלה: זוגיות
שלום אני נשואה לאדם עצבני
תשובה: הרב מישאל רובין

שאלה: השם מתגשם?
שלום רב. האם כשהנביאים זוכים להתגלות אלוקית והם רואים את השם הכוונה לכך שראו בעצמותו , כלומר ראו עצמות השם שהתגשמה , או מדובר רק באורות נבראים ולא עצמותו חלילה?
תשובה: הרב שלמה אבינר

שאלה: התמודדות
שלום, - נא לא לפרסם את שמי בשאלה. 1. כאחות, בזמן העבודה- האם יש בעיה לסייע בפרוצדורות שאינן מותרות לפי ההלכה. כגון הפלות ועוד (בתחום הפוריות). ? 2. האם יש בעיה לתת לאחר (ללא תשלום של שכירות / פיקדון) מכשיר ששיך לי כאשר אני יודעת שהוא ישתמש בו גם לדבר עברה/ לדבר שנוגד את הצניעות/ ההלכה? תודה מראש!
תשובה: ישראל זעירא

שאלה: איתן או הראל?
איזה שם עדיף לברית בכורנו עידן והילה.
תשובה: רינה פלד

שאלה: איתן או הראל
שלום כבוד הרב אנו מכניסים בברית את בננו הבכור היום ב י״א בשבט אשמח אם תוכל לעזור לנו בתחושת הבילבול שלנו. איזה שם עדיף איתן או הראל בברכה,
תשובה: הרב מישאל רובין
שלום וברכה, השם נראה שהשם איתן קצת עדיף, אבל שני השמות מעולים. שהיה במזל טוב, המון נחת ובריאות איתנה, מישאל רובין.

שאלה: דחוף ,שם לתינוקת
שלום כבוד הרב בתאריך___טבת נולדה לנו תינוקת ועד היום התלבטנו על שם בשבילה, נודה לך אם תוכל לייעץ לנו מבין מספר שמות... שוהם,אבישג,ענהאל לכל שם יש משמעות בשבילנו תודה מראש
תשובה: הרב מישאל רובין
שלום וברכה, השמות שוהם ואבישג הם שמות טובים מאוד. שוהם - כשם אחת מאבני החושן. אבישג - הנערה שהובאה אל דוד המלך ומשמע שהיתה צדיקה אחרת לא היו מביאים אותה אל דוד המלך. בשם ענהאל לא כדאי לקרוא מכיון שהוא שם מחודש שיש בו שימוש בשם ה' ולחלק מהפוסקים זהו שימוש לא ראוי בשם ה' (השמות שמוזכרים במקרא ויש בהם שם ה' כבר נחשבים לתיבה אחת ולכן זה לא נקרא שימוש בשם ה' מה שאין כן בשמות המחודשים). לסיכום: השם הטוב ביותר מבין שלושת אלה הוא שוהם, אחריו אבישג ובשם ענהאל אני ממליץ שלא לקרוא כלל. כל טוב והמון מזל טוב, מישאל רובין.

שאלה: פרידה מחבר לאחר קשר ארוך
נפרדתי מהחבר שלי אחרי 4 שנים . משכנו יותר מדי ואני משכתי והוא לא רוצה יותר אמר שהוא כבר לא אוהב. הבנתי שאני לא יכולה בלעדיו אני רוצה לחזור אליו ולהתחתן ועשיתי טעות . זה הבחור היחיד שיצאתי והכול היה מפחד . מה אפשר לעשות כדי להחזיר אהבה ולגרום לו לא לוותר עליי ??
תשובה: הרב אביגדור הנמן
שואלת יקרה זו שאלה גדולה וחשובה קשר ארוך שהיה לנו והגיע אל סופו. איני מכיר את הפרטים אבל אענה לך באופן כללי. אי אפשר להכריח אנשים לאהוב, אי אפשר להכריח אנשים להיות בקשר. גם לך לא יהיה טוב לחיות עם אדם שלא אוהב אותך. עצתי לך קחי נשימה עמוקה, עם כל הכאב, ועסקי בדברים שמשמחים אותך. גם הוא יעסוק בדברים אחרים. אם אחרי תקופה שכל אחד בנה את חייו בנפרד תרצו להתקשר מחדש יופי, ואם תמצאו שקשרים אחרים בונים אתכם יותר תשמחו בהם. אי אפשר לבנות קשר בריא על פחד. אי אפשר לבנות קשר בריא על לחץ. בברכה שתמצאי בן ברית אוהב ומשמח אביגדור

שאלה:
נפרדתי מהחבר שלי אחרי 4 שנים . משכנו יותר מדי ואני משכתי והוא לא רוצה יותר אמר שהוא כבר לא אוהב. הבנתי שאני לא יכולה בעדיו אני רוצה לחזור אליו ולהתחתן ועשיתי טעות .זה הבחור היחיד שיצאתי והכול היה מפחד . מה אפשר לעשות כדי להחזיר אהבה ולא יוותר עליי??
תשובה: ישראל זעירא

שאלה:
נפרדתי מהחבר שלי אחרי 4 שנים . משכנו יותר מדי ואני משכתי והוא לא רוצה יותר אמר שהוא כבר לא אוהב. הבנתי שאני לא יכולה בעדיו אני רוצה לחזור אליו ולהתחתן ועשיתי טעות .זה הבחור היחיד שיצאתי והכול היה מפחד . מה אפשר לעשות כדי להחזיר אהבה ולא יוותר עליי??
תשובה: הרב מישאל רובין

שאלה: שם לבן-דחוף,למחר בבוקר!!
שלום, ילדתי שבוע שעבר. מחר בבוקר הברית ועדיין בעלי ואני מתלבטים. מה דעת הרב על השם אהוד/דביר/אביתר/חגי נשמח לדעת תשובה בהקדם. תודה רבה!
תשובה: הרב מישאל רובין
שלום וברכה, ראשית נברככם שתזכו להכניסו בבריתו של אברהם אבינו בעיתו ובזמנו בשמחה. כל השמות שהצעתם מעולים. אהוד - כשמו של השופט הגיבור אהוד בן גרא. חגי - כשמו של הנביא. דביר - אחד משמתיו של קודש הקודשים. אביתר - במדרש ויקרא רבה (א ג) חז"ל מלמדים אותנו על עשר שמותיו של משה רבינו, אחד מהם אביתר. משמעות השם במדרש הוא "שויתר הקב"ה על ידו במעשה העגל" והכוונה שהמשה רבינו התחנן לפני ה שיסלח לעם ישראל במעשה העגל עד כדי מסירות נפש שאמר לה ואם אין מחני נא מספרך אשר כתבת. לפי חלק מהפוסקים שני השמות הראשונים עדיפים, לפי חלק אחר אין הבדל בין ארבעת השמות. כל טוב, מישאל רובין.

שאלה: שם לברית מחר ר"ח שבט
שלום הרב, אנחנו מתלבטים בין שלושה שמות : ישי, דביר , הלל (עם קמץ באות הא). אילו מבין השמות עדיף? בתודה,אלעד
תשובה: הרב מישאל רובין
שלום ומזל טוב, השם הטוב ביותר הוא ישי כשם שמו של אביו של דוד המלך. אחריו השם דביר שהוא אחד משמותיו של קודש הקודשים בבית המקדש. הלל הכי פחות כדאי. כל טוב, מישאל רובין.

שאלה: בחירה חופשית הרב קוק
שלום רב. האם על פי הרב קוק הבחירה החופשית קיימת במלואה? כלומר טבע האפשר קיים ואפשר שהאדם יוציא את פעולתו כך או אחרת והכל על פי החלטתו ולא על פי גזרת שמיים? או שהבחירה החופשית היא רק בכוונה של האדם ואילו המעשים הם דטרמינסטים וחייבים לצאת אל הפועל כגזרת שמיים? בתודה
תשובה: הרב שלמה אבינר

שאלה: רבי חיים מוולוזין - אקוסמיזם?
שלום רב. האם דבריו של רבי חיים מוולוזין " בנפש החיים" פרק ג כי "ואין עוד מלבדו יתברך ממש שום דבר כלל בכל העולמות" מעיד על אקוסמיזים? כלומר העולם הוא אשליה רק של עיננו? או שהוא דיבר על כך שגם מצד הקב"ה העולם קיים?
תשובה: הרב שלמה אבינר

שאלה: בחירה חופשית רבי צדוק הכהן מלובלין 2
שאלתי את הרב: "שלום. האם רבי צדוק הכהן מלובלין סבר שיש לאדם בחירה חופשית במעשיו או שהוא נתון לגזירה הקדומה ולפטאליזם (כל מחשבותיו ופעולותיו של האדם הם מגזרת עליון)" הרב ענה לי " - יש בחירה". שלחתי גם לאתר כיפה http://www.kipa.co.il/ask/personal.asp?id=303459&pass=7116 את השאלה וענה לי שם הרב גלעד שטראוס כי לדעתו , הבחירה על פי רבי צדוק היא רק בכוונה אך לא במעשה. המעש נכפה על ואין עליו בחירה חופשית אם לעשות כך או כך . אני לא מסכים אם דבריו . לפי הבנתי את רבי צדוק (על פי פרי צדיק פיסקה מג) יש לאדם גם בחירה חופשית במעשה. לכן אשאל את הרב : האם על פי רבי צדוק הכהן מלובלין , הבחירה החופשית היא גם במעשה עצמו (כלומר יש טבע האפשר!) , האם האדם על פי רבי צדוק הוא המחליט אם יפעל ויקרה כך או כך ובהתאם להחלטתו הבלעדית של האדם המעשה יתבצע ?
תשובה: הרב שלמה אבינר

שאלה: ערב רב
שלום ושבוע טוב. קראתי את דברי הרב אורי שרקי שליט"א על "הערב רב " פה http://ravsherki.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1539:15391539-1539&catid=196&Itemid=100513 ובין היתר כתוב שם "בזהר נאמר כי ישנם חמש סוגים שונים של ערב רב וסימנם: נג"ע ר"ע, ראשי תיבות של: נפילים, גיבורים, ענקים, רפאים ועמלקים. זהו מאמר מאוד לא ברור. הגאון מוילנא בספרו "אבן שלמה" מסביר מהם חמשת הסוגים: בעלי מחלוקת ולשון הרע בעלי תאוה צבועים שאין תוכם כברם רודפים אחר כבוד לעשות להם שם רודפים אחר ממון הסוג הראשון הוא הגרוע מכולם והם העמלקים, ואין בן דוד בה עד שיעלמו מן עולם. רק על אחד מחמשת הסוגים של הערב רב לכלות, משמע שכל השאר הם בעלי תיקון. ואכן נאמר בזהר שבאחרית הימים יהיה ניסיון עם הערב רב, והטובים שבהם ייתקנו והרעים שבהם לא ייתקנו. נסיון זה נלמד מן האמור בדניאל (יב, י):" שאלותי: 1)האם הסוג הראשון של הערב רב מוחזקים בחזקת יהודים כלומר הם בני העם היהודי מתוכנו או הם עמלקים בני אומות העולם? 2)כיצד הם אינם יכולים לתקן עצמם והרי יש לכל אדם יכולת לבחור בין טוב ורע? 3)הינני נופל בלשון הרע וגם במחלוקות . כיצד אוכל לדעת שאינני מן הסוג הזה של הערב רב וכי אני יכול לתקן עצמי?
תשובה: הרב שלמה אבינר

שאלה: בחירה שם לבן
שלום רב, אני ובעלי מתלבטים בין שם של אורי לבין יונתן נא עזור לנו לבחור
תשובה: הרב מישאל רובין
שלום וברכה, נראה שהשם יונתן עדיף. כל טוב, מישאל רובין.

שאלה: בחירה חופשית רבי צדוק הכהן מלובלין
שלום רב. שאלתי את הרב"שלום. האם רבי צדוק הכהן מלובלין סבר שיש לאדם בחירה חופשית במעשיו או שהוא נתון לגזירה הקדומה ולפטאליזם (כל מחשבותיו ופעולותיו של האדם הם מגזרת עליון)" הרב ענה לי " - יש בחירה". שאלתי היא אם תשובתו מתיחסת ספציפית לדעתו של רבי צדוק? בתודה איתי
תשובה: הרב שלמה אבינר
לשואל שלום, כן.

שאלה: בחירה חופשית מדרש
שלום ברצוני לשאול בעניין המדרש "הקדוש ברוך הוא גוזר על הטיפה מה יהא בסופה, אם זכר אם נקבה, אם חלש גבור, אם עני אם עשיר, אם קצר או ארוך, אם מכוער או נאה, אם עבה או דק, אם בזוי או גס. וכן גוזר על כל קורותיו אבל אם צדיק אם רשע, לא, אלא הדבר ההוא נותנו בידו של אדם בלבד, שנאמר: "ראה נתתי לפניך היום את החיים ואת הטוב, ואת המות ואת הרע" (דברים פרק ל´ פסוק ט"ו)". שאלותיי 1)מה פרוש כל קורותיו ? 2)האם הקדוש ברוך הוא גוזר את מחשבותיי שאינן קשורים דווקא במוסר? כלומר ברצוני להדליק עכשיו את האור , ברצוני ללמוד במכללה , ברצוני לעמוד ברצוני לשבת . האם על פי המדרש אלו באים לי בבחירה חופשית או שמדובר בגזרה של הקדוש ברוך הוא? בתודה
תשובה: הרב שלמה אבינר

שאלה: גלגל המזלות בבתי כנסת
שלום כבוד הרב! האם מותר לשחזר את עיטור "גלגל המזלות" מבתי הכנסת הקדומים (כמו בית אלפא, ציפורי וטבריה) בבתי הכנסת של ימינו (לצורך עיטור)? אשמח אם הרב יוכל להתייחס ל: 1. איסור "לא תעשה פסל וכל תמונה" (והרי יש אריות בארון הקודש?!) 2. איסור עבודה זרה. תודה רבה!
תשובה: הרב שלמה אבינר
לשואלת שלום. לא., זה היה ביה"כ אלילי.

שאלה: לשון הרע או לימוד זכות?
שלום לכבוד הרב! אני סטודנטית בתכנית חדשה, ולכן מקיימים פעם בסמסטר ישיבת מחלקה עם צוות המרצים וראש החוג כדי לשמוע איך הולך לנו מבחינת הקורסים,מרצים ועוד.. בפעם האחרונה שהמפגש התקיים- התחילו לקטול מרצה אחד ולומר שהוא לא מלמד טוב,לא עונה על צרכיהם של הסטודנטים ועוד באותו נושא... השאלה שלי היא: האם אני צריכה לצאת כשאני שומעת שמתחילים לדבר כך על אנשים, ובכלל לא להגיע למפגשים האלה? או- שאני צריכה להישאר ולנסות להציג לראש החוג והמרצים במפגש,את הצד השני של התמונה,שיש דברים טובים במרצה הזה ולי הוא כן ענה למיילים ולומר דברים חיוביים ונכונים וכך ללמד עליו זכות. מה לעשות? תודה רבה!!!
תשובה: הרב שלמה אבינר
לשואלת שלום, עדיף לא להגיע אם אפשר.

שאלה: רח"ק - בחירה חופשית
שלום רב. האם דגל רח"ק בפאטליזם וגזרה קדומה ? או שהוא האמין כי קיים רצון חופשי באדם הן מצד מחשבתו והן מצד אופן יציאתם לפועל? בתודה איתי
תשובה: הרב שלמה אבינר

שאלה: בחירה חופשית רבנו בחיי
שלום רב האם רבנו בחיי דגל בבחירה חופשית מוחלטת שבידי האדם , או חשב שהכל בידי שמייים בידי גזירה קדומה? קראתי פה http://www.daat.ac.il/daat/vl/orbachamudey/orbachamudey401.pdf מספר דברים שאינני יודע האם הם קולעים לאמת אשמח לתשובה. בברכת שבוע טוב איתי.
תשובה: הרב גבי קדוש

שאלה: מבקשת תשובה ברורה. לא לפרסם שמות.
לכבוד הרב, מאוד מבקשת תשובה ברורה. הוא מאוד רציני אני עם חששות, מה לעשות? האם להתחתן? האם תהיה ברכה בזיווג הזה? שם הבחור: שי ברוך בן ויקי-ויקטוריה, יליד כ"ה אלול. בן 42 שם הבחורה: עינת בת בת-שבע, ילידת ח' אדר. בת 38. האם יש עניין להוספת שם? מבקשת עזרה והכוונה, תודה
תשובה: ישראל זעירא

שאלה: מה עדיף
שלום, אני משתדל להתבודד כמה דקות ביום, אם קשה לי להתרכז, יוריד את החשיבות אם אני אקרא במקום ליקוטי תפילות?
תשובה: הרב אורי שרקי

שאלה: האם רש"י היה מגשים?
שלום רב. רש"י על הגמרא במסכת עירובין דף כא עמוד א כותב כך : עשרים באמה - אמה של הקדוש ברוך הוא: שאלתי - האם רש"י היה מגשים? וכיצד הוא יכול לתת מידות של ה"אמה" של הקב"ה? וכי לקב"ה יש דמות גוף וצורה? בתודה
תשובה: הרב שלמה אבינר
לשואל שלום, זהו משל.

שאלה: שם לבת
שלום הרב. אשמח לשמוע את דעת הרב על השמות הבאים לבת: א. שובי שולמית. ב. יעלה (י' בפתח, ע' בחטף פתח) אהובה. ג. טל תפארת. תודה רבה!
תשובה: הרב מישאל רובין

שאלה: שם לבת
שלום הרב. אשמח לשמוע את דעת הרב על השמות הבאים לבת: א. שובי שולמית. ב. יעלה (י' בפתח, ע' בחטף פתח) אהובה. ג. טל תפארת. תודה רבה!
תשובה: הרב מישאל רובין

שאלה:
שלום לרב זו שאלת המשך נא לא לפרסם ובטח לא שמות השואל אליהו בן אסתר שאלתי בקשר למאורע קשה שהיה לנו עם לידת ולד שנפטר לפני הלידה,ועוד דברים שהיו בבית הרב אמר שחסרה מזוזה באזור המטבח אך לא ציין איפה שלחתי תרשים הבית כדי שהרב יציין איפה חסרה מזוזה כתבתם שלא קיבלתם ,כתבתם לציין טלפון שלי הנה הטל:058334427 וכן אם אפשר שהרב יציין את המקור בהלכה להשמת המזוזה בפתח המדובר תודה
תשובה: ישראל זעירא

שאלה:
שלום לרב זו שאלת המשך נא לא לפרסם ובטח לא שמות השואל אליהו בן אסתר שאלתי בקשר למאורע קשה שהיה לנו עם לידת ולד שנפטר לפני הלידה ועוד דברים שהיו בבית הרב אמר שחסרה מזוזה באזור המטבח כתבתם שלא קיבלתם את התרשים כתבתם לציין טלפון שלי הנה הטל: 058334427 (שלחתי דרך הניהול של ראש יהודי ל admin@roshy.org‏ תרשים של הבית כדי שאדע לאיזה פתח הרב מתייחס- ולא קיבלתם - אוכל לשלוח לכם למייל שלכם אם תשלחו לי אותו) וכן אם אפשר שהרב יציין את המקור בהלכה להשמת המזוזה בפתח המדובר תודה
תשובה: הרב מישאל רובין

שאלה:
שלום לרב זו שאלת המשך נא לא לפרסם ובטח לא שמות השואל אליהו בן אסתר שאלתי בקשר למאורע קשה שהיה לנו עם לידת ולד שנפטר לפני הלידה ועוד דברים שהיו בבית הרב אמר שחסרה מזוזה באזור המטבח כתבתם שלא קיבלתם את התרשים כתבתם לציין טלפון שלי הנה הטל' 058334427 (שלחתי דרך הניהול של ראש יהודי ל admin@roshy.org‏ תרשים של הבית כדי שאדע לאיזה פתח הרב מתייחס- ולא קיבלתם - אוכל לשלוח לכם למייל שלכם אם תשלחו לי אותו) וכן אם אפשר שהרב יציין את המקור בהלכה להשמת המזוזה בפתח המדובר תודה
תשובה: הרב מישאל רובין

שאלה: לימוד תורה ותפלה קצרה
שלום כבוד הרב, אני לומד ומלמד תורה רוב היום וכשאני לומד תורה הלימוד שלי הוא ממש גם תפלה כי אני עושה שם הרבה עבודה שבלב עם חסידות וכו' לחזק את עם ישראל וזה כבר תקופה שה' יתברך הראה לי שאני צריך ללמוד ופטור מן התפלה וזה התחיל לפני כמה חודשים שכבר ממש לא הצלחתי להמשיך להתפלל לעומת היכולת שלי להוציא חיזוקים מהלימוד תורה לעצמי ולאחרים, בדקתי את זה זמן מה בהתבודדות ונסיתי לחזור ולהתפלל ואפ' בבית כנסת והרבה שיטות ופשוט הבנתי שהשם רוצה ממני ללכת בדרך הזאת ומצאתי כמה אסמכתות ש"המלמד לאחרים פטור מתפילה" שאם אני לומד תורה וזה על מנת ללמד ו"העוסק במצווה פטור מן המצווה" ו"עוסק בתורה כעוסק בצרכי רבים" לעניין שעוסק בצרכי רבים פטור ו"אחד המרבה ואחד הממעיט ובלבד שיכוון ליבו", וכששאלתי פוסק אז הוא ענה על הרוב וצמצם אותם ולא פתח על מנת להתיר כי הוא אמר דוג' "אחד המרבה וכו'" שייך לעניין קרבנות, אך אנו יודעים שזה כלל ואפשר להרחיב באלו הדברים להתיר ופוסק ששאלתי ענה שאין היתר ורציתי לדעת אם אתה תוכל להתיר את זה, כי יש פרט וכלל, אם אפשר להתיר את זה בדרך התורה וההלכה.
תשובה: הרב אורי שרקי

שאלה: בבקשה בבקשה צריכה עזרה
בס"ד לרב שלום, 1.לזכר מה חוגגים היום את פסח שני? 2.מה צריך לעשות כיום בפסח שני?מי שלא רוצה לאכול מהמצה? 3.למה פסח שני הוא לא יום חג כמו פסח ראשון? 4.אדם שלא הקריב במזיד קורבן בפסח ראשון האם יש לו הזדמנות להקריב בפסח שני? 5.למי נותנים הזדמנות לחגוג את פסח שני?מה הכוונה אדם שהיה בדרך רחוקה ?האם הכוונה רחוקה כפשוטו או המשמעות אחרת? 6."ונכרתה הנפש ההיא מעמיה" עונשו של אותו אדם כרת ,למה מגיע לו עונש כזה מפני שלא הקריב קורבן או מפני שלא חגג את חג הפסח?
תשובה: הרב יובל פרוינד

שאלה: בחירת שם
כבוד הרב, אני בחודש תשיעי ובקרוב בעזרת השם צפויה ללדת את בני הבכור.בעלי ואני מאוד רוצים לקרוא לילדנו יהל בשל משמעותו אור כי יהל .האם זה שם טוב ומבורך לבננו?
תשובה: הרב חן חלמיש

שאלה: בחירת שם
כבוד הרב שלום, אני נמצאת בחודש התשיעי ובעזרת השם צפויה ללדת בקרוב. רציתי לשאול האם השם יהל הוא טוב לבן? בעלי ואני מאוד מתחברים לשם ולמשמעות. תודה.
תשובה: הרב חן חלמיש

שאלה: שאלות בקשר לתפילה
אני מתפללת שחרית וברצוני לדעת 1-האם אישה חייבת במוסף 2-האם אני יכולה להתפלל עם כותנת הלילה או אני אמורה להחליף בגדים 3-אני כל יום קוראת את פרשת המן האם מותר גם בשבת לקרוא זאת(מפני שאומרים שזה לפרנסה האם זה מותר)
תשובה: הרב אורי שרקי

שאלה:
לכבוד כבוד הרב שלום רב. יש לי שאלה שמאוד מציקה לי בקשר לתורה. מצטערת על חוסר האיפוק בנוסח השאלה פשוט כך אני מרגישה... לפי התורה אפשר לפרש כל דבר,(למעט דברים מאוד מינימליים ובסיסיים: כבד את אביך,שמור את יום השבת...),לפי השקפתך. אפשר לקרוא פרשה בתורה ולפרש אותה בכל כך הרבה דרכים שונות וסותרות. ניתן להגיד לדוג' בפרשת שרה והגר ששרה חטאה וניתן להגיד אחרת. ניתן להגיד שאברהם שילח את הגר בנדיבות וניתן לומר שבקמצות(והרי נתן לה רק כיכר לחם למשך זמן ארוך...)ואלו רק דוגמאות...הכוונה היא שכל קושי שצץ ניתן למצוא לו תרוץ שונה שמביע רעיון והנחיה אחרת לחלוטין.התורה לא אמורה להנחות אותנו?!איפה ההנחיה כאן?!יש אומרים שהתורה מחנכת אותנו למורכבות ושכל אחד ימצא את הדרך המתאימה לו..אבל אני יודעת גם בלעדיה שהחיים מורכבים אז לשם מה אני צריכה אותה?אני מרגישה שמי שמעביר לי שיעור תורה בוחר רעיון אישי שהוא רוצה להעביר ופשוט מלביש אותו על סיפורים מהתנ"ך,שהרי לכל סיפור קיימים מלא מדרשים שאחד מהם בטוח יתאים לרעיון שאתה רוצה להעביר. אז אני שואלת-לשם מה להלביש את הרעיון שאני רוצה להעביר על הפרשה?לא פשוט כדאי להגיד תכלס?אני מרגישה שהתורה בשבילי היא כמו ספרות. אני קוראת טקסט ולוקחת את זה למקום שלי,לפרשנות שאיתה אני מזדהה. אז היכן הנחיית התורה בכל העסק אם אני מילא בוחרת אישית את דרכי?מה העניין ללכת לשיעור תורה דווקא ולא לשיעור מעניין בפסיכולוגיה לדוג'?בזמן האחרון אני כבר פחות ששה ללכת לשיעורי תורה,אני מרגישה שמילא המעביר אומר מה שבא לו אישית להעביר וקורא לזה "שיעור תורה". מה ההבדל בין ספרות לתורה???בין חכמות חוץ אליה?אני מרגישה שבשניהם אני צריכה לברור לעצמי את דרכי אז מה הייחודיות כאן? אני חייבת לציין ששאלה זאת טורדת אותי שנים ועדיין לא הצלחתי להבין מהי "תורה".אני בוגרת אולפנא,תנועת נוער,עשיתי שנת מדרשה מלאה,תוכנית אלול,הלכתי למלא שיעורי תורה ועדיין לא הבנתי.שאלתי את השאלה הזאת מס' לא קטן של אנשים ורבנים ולא קיבלתי תשובה מספקת למעט העובדה ש"התורה מחנכת למורכבות".שאלתי שני רבנים פה מהאתר לפני 4 חודשים ואף אחד לא הגיב לי. אני שואלת ממקום באמת מתעניין,אמיתי ושרוצה כן להאמין שהתורה היא הדרך ולא ממקום מתנשא חלילה.אשמח לדעת אם תוכל לעזור לי. תודה גדולה וחג אורים שמח!!!
תשובה: הרב אהרון אגל טל
בוקר טוב וחנוכה שמח תודה על השאלה. היא חשובה מאוד ובמיוחד כשהיא באה מלב טהור ואמיתי. דוקא מכוח השאלה שלך קל יותר להבין את מקומה הקריטי של תורה שבעל פה ושבלעדיה אנחנו כעוורים באפילה. הרס"ג אומר 'אין אומתנו אומה אלא בתורותיה' כלומר תורה שבכתב ושבעל פה. יסוד קיומה של האומה ותודעתה בנוי על ההכרה שאנחנו לא מתחילים אלא ממשיכים. ישנה מסורת שמועברת אלינו במשך אלפי שנים ושאליה אנחנו נאמנים. שלב שני- מתוך כך יש להבין שדברי תורה הם 'כפטיש יפוצץ סלע'. הם באים ממקור האינסוף ומתגלם בעולמנו בגוונים שונים. האם כל אחד יכול למצוא בו את טעמו הפרטי? ודאי שלא ! רק מתוך נאמנות עמוקה לדברי חז"ל הנקנים מתוך לימוד תורה של שנים ארוכות ביחד עם שימוש תלמידי חכמים, מתפתחים תלמידי חכמים כאלו ,'הדומים למלאך ה' צבאו-ת', שניתן לקבל תורה מהם. לגבי השיעורים שאת שומעת... כיון שאינני יודע כלפי מי הדברים אמורים וגם אינני רוצה. אומר רק באופן כללי- ישנה מגמה ל 'האניש' את התורה. כלומר להוריד את התורה לעולם האנושי ולמצוא בה הדרכות והארות לחיינו. זה לפעמים הופך להיות למעין 'אימון אישי' לחיים טובים, כאשר התורה היא סוג של 'אילוסטרציה' ודוגמא טובה , למה שהגיוני ויפה בעינינו. ובאמת אין לנו נזק גדול מזה. התורה באה להרים אותנו אל הקדש. לשאוף שאיפות אחרות לגמרי. היא בנויה על גבי הנדבך של האנושיות המתוקנת,אך בעיקרה היא לא באה לבנות אותה, אלא לרומם אותה אל הגובה האלוקי. כיון שיש בך צמאון עמוק לדבר ה' מצאי לך תלמידי חכמים הדומים למלאכים ובקשי תורה מפיהם ! חנוכה שמח והצלחה רבה ! אהרון

שאלה: תורה אוביקטיבית או פרשנות סוביקטיבית
לכבוד כבוד הרב שלום רב. יש לי שאלה שמאוד מציקה לי בקשר לתורה. מצטערת על חוסר האיפוק בנוסח השאלה פשוט כך אני מרגישה... לפי התורה אפשר לפרש כל דבר,(למעט דברים מאוד מינימליים ובסיסיים: כבד את אביך,שמור את יום השבת...),לפי השקפתך. אפשר לקרוא פרשה בתורה ולפרש אותה בכל כך הרבה דרכים שונות וסותרות. ניתן להגיד לדוג' בפרשת שרה והגר ששרה חטאה וניתן להגיד אחרת. ניתן להגיד שאברהם שילח את הגר בנדיבות וניתן לומר שבקמצות(והרי נתן לה רק כיכר לחם למשך זמן ארוך...)ואלו רק דוגמאות...הכוונה היא שכל קושי שצץ ניתן למצוא לו תרוץ שונה שמביע רעיון והנחיה אחרת לחלוטין.התורה לא אמורה להנחות אותנו?!איפה ההנחיה כאן?!יש אומרים שהתורה מחנכת אותנו למורכבות ושכל אחד ימצא את הדרך המתאימה לו..אבל אני יודעת גם בלעדיה שהחיים מורכבים אז לשם מה אני צריכה אותה?אני מרגישה שמי שמעביר לי שיעור תורה בוחר רעיון אישי שהוא רוצה להעביר ופשוט מלביש אותו על סיפורים מהתנ"ך,שהרי לכל סיפור קיימים מלא מדרשים שאחד מהם בטוח יתאים לרעיון שאתה רוצה להעביר. אז אני שואלת-לשם מה להלביש את הרעיון שאני רוצה להעביר על הפרשה?לא פשוט כדאי להגיד תכלס?אני מרגישה שהתורה בשבילי היא כמו ספרות. אני קוראת טקסט ולוקחת את זה למקום שלי,לפרשנות שאיתה אני מזדהה. אז היכן הנחיית התורה בכל העסק אם אני מילא בוחרת אישית את דרכי?מה העניין ללכת לשיעור תורה דווקא ולא לשיעור מעניין בפסיכולוגיה לדוג'?בזמן האחרון אני כבר פחות ששה ללכת לשיעורי תורה,אני מרגישה שמילא המעביר אומר מה שבא לו אישית להעביר וקורא לזה "שיעור תורה". מה ההבדל בין ספרות לתורה???בין חכמות חוץ אליה?אני מרגישה שבשניהם אני צריכה לברור לעצמי את דרכי אז מה הייחודיות כאן? אני חייבת לציין ששאלה זאת טורדת אותי שנים ועדיין לא הצלחתי להבין מהי "תורה".אני בוגרת אולפנא,תנועת נוער,עשיתי שנת מדרשה מלאה,תוכנית אלול,הלכתי למלא שיעורי תורה ועדיין לא הבנתי.שאלתי את השאלה הזאת מס' לא קטן של אנשים ורבנים ולא קיבלתי תשובה מספקת למעט העובדה ש"התורה מחנכת למורכבות".שאלתי שני רבנים פה מהאתר לפני 4 חודשים ואף אחד לא הגיב לי. אני שואלת ממקום באמת מתעניין,אמיתי ושרוצה כן להאמין שהתורה היא הדרך ולא ממקום מתנשא חלילה.אשמח לדעת אם תוכל לעזור לי. תודה גדולה וחג אורים שמח!!!
תשובה: הרב אביגדור הנמן
שואלת יקרה שאלתך חשובה ונוגעת באחד הנושאים הרגישים ביותר בתורה. מצד אחד התורה היא ההוראה וההדרכה אותה נתן לנו בורא עולם. ומצד שני כאשר אנו קוראים אותה הרי כל מה שאנו מתערבב בה. למשל אנחנו קוראים כעת את סיפורי יוסף ואחיו. כל מה שאנו יודעים חושבים ומרגישים על יחסי אב בן על יחסי אחים בא ומתערבב בדרך בה אנו קוראים את הכתוב. במילים אחרות אנחנו לומדים תורה מתוכינו ואל תוכינו. אם כן את שואלת מה נשאר מן התורה האלוקית והאוביקטיבית? לדעתי הצנועה התורה היא הדרך בה אנחנו משוחחים עם בורא עולם. שיחה היא דבר שבו לשני הצדדים יש מקום. והדרך לשוחח היא ללמוד ולחזור וללמוד את דברי התורה. לשאול יום יום מה ה' אלוקיך שואל מעמך ומה הוא בא ללמד אותנו. נלמד על עצמינו על העולם שסביבינו ונלמד על האור והטוב שרצה הקב"ה להנחיל לנו. אני מסכים אתך בני אדם שונים זה מזה בצורך שלהם לדברים חדים וברורים מול הצורך בהבאת התורה אל המקום האישי. כשהייתי צעיר לא אהבתי דרשנות אהבתי רק פשט, התבגרתי והיום אני רואה בפשט ובדרשנות שני חלקים שביחד מגדילים ומעצימים את התורה. עצתי לך חפשי את דרך הלימוד המתאימה להלך נפשך, (זה לגמרי לא קל) והאמיני שגם נפשך והבנתך מוליכה אותך אל האור והטוב. ברכה הצלחה ושלום אביגדור

שאלה: שאלה דחופה ומהותית
לכבוד כבוד הרב שלום רב. יש לי שאלה שמאוד מציקה לי בקשר לתורה. מצטערת על חוסר האיפוק בנוסח השאלה פשוט כך אני מרגישה... לפי התורה אפשר לפרש כל דבר,(למעט דברים מאוד מינימליים ובסיסיים: כבד את אביך,שמור את יום השבת...),לפי השקפתך. אפשר לקרוא פרשה בתורה ולפרש אותה בכל כך הרבה דרכים שונות וסותרות. ניתן להגיד לדוג' בפרשת שרה והגר ששרה חטאה וניתן להגיד אחרת. ניתן להגיד שאברהם שילח את הגר בנדיבות וניתן לומר שבקמצות(והרי נתן לה רק כיכר לחם למשך זמן ארוך...)ואלו רק דוגמאות...הכוונה היא שכל קושי שצץ ניתן למצוא לו תרוץ שונה שמביע רעיון והנחיה אחרת לחלוטין.התורה לא אמורה להנחות אותנו?!איפה ההנחיה כאן?!יש אומרים שהתורה מחנכת אותנו למורכבות ושכל אחד ימצא את הדרך המתאימה לו..אבל אני יודעת גם בלעדיה שהחיים מורכבים אז לשם מה אני צריכה אותה?אני מרגישה שמי שמעביר לי שיעור תורה בוחר רעיון אישי שהוא רוצה להעביר ופשוט מלביש אותו על סיפורים מהתנ"ך,שהרי לכל סיפור קיימים מלא מדרשים שאחד מהם בטוח יתאים לרעיון שאתה רוצה להעביר. אז אני שואלת-לשם מה להלביש את הרעיון שאני רוצה להעביר על הפרשה?לא פשוט כדאי להגיד תכלס?אני מרגישה שהתורה בשבילי היא כמו ספרות. אני קוראת טקסט ולוקחת את זה למקום שלי,לפרשנות שאיתה אני מזדהה. אז היכן הנחיית התורה בכל העסק אם אני מילא בוחרת אישית את דרכי?מה העניין ללכת לשיעור תורה דווקא ולא לשיעור מעניין בפסיכולוגיה לדוג'?בזמן האחרון אני כבר פחות ששה ללכת לשיעורי תורה,אני מרגישה שמילא המעביר אומר מה שבא לו אישית להעביר וקורא לזה "שיעור תורה". מה ההבדל בין ספרות לתורה???בין חכמות חוץ אליה?אני מרגישה שבשניהם אני צריכה לברור לעצמי את דרכי אז מה הייחודיות כאן? אני חייבת לציין ששאלה זאת טורדת אותי שנים ועדיין לא הצלחתי להבין מהי "תורה".אני בוגרת אולפנא,תנועת נוער,עשיתי שנת מדרשה מלאה,תוכנית אלול,הלכתי למלא שיעורי תורה ועדיין לא הבנתי.שאלתי את השאלה הזאת מס' לא קטן של אנשים ורבנים ולא קיבלתי תשובה מספקת למעט העובדה ש"התורה מחנכת למורכבות".שאלתי שני רבנים פה מהאתר לפני 4 חודשים ואף אחד לא הגיב לי. אני שואלת ממקום באמת מתעניין,אמיתי ושרוצה כן להאמין שהתורה היא הדרך ולא ממקום מתנשא חלילה.אשמח לדעת אם תוכל לעזור לי. תודה גדולה וחג אורים שמח!!!
תשובה: הרב יובל פרוינד

שאלה: מעבר דירה-דחוף
שלום כבוד הרב, ברצוני לעבור בית בשכירות והייתי רוצה שתגיד לי אם מספר הבית טוב ואני יכולה לעבור לשם בלב שלם הכתובת היא גבעת מעגלים 124 (אשמח אם יסתירו את הכתובת) ממתינה לתשובתך
תשובה: ישראל זעירא

שאלה: מעבר דירה-דחוף
שלום כבוד הרב, ברצוני לעבור בית בשכירות והייתי רוצה שתגיד לי אם מספר הבית טוב ואני יכולה לעבור לשם בלב שלם הכתובת היא גבעת מעגלים 124 (אשמח אם יסתירו את הכתובת) ממתינה לתשובתך
תשובה: הרב מישאל רובין